مقاله ها

چرا خودرو استارت نمی‌خورد؟

استارت نخوردن خودرو مشکلی است که برای بسیاری از رانندگان پیش می‌آید. دقت کنید که استارت نخوردن با استارت خوردن و روشن نشدن خودرو متفاوت است. عوامل زیادی وجود دارند که منجر به بروز این مشکل در خودرو می‌شود. این مشکل در فصول سرد بیشتر بروز پیدا می‌کند. با توجه به اهمیت و تعدد دفعات بروز این معضل در این مقاله از چری یدک به آن پرداخته‌ایم.

چه عواملی موجب استارت نخوردن خودرو می‌شود؟

چهار دلیل اصلی در بروز این مشکل عبارتند از:

  • مشکلات باطری خودرو
  • مشکلات استارت در خودرو
  • مشکلات دینام
  • و در آخر مشکلات مربوط به سوئیچ در خودرو

می‌باشد. در این بخش به بررسی هر یک از عوامل خواهیم پرداخت.

1- باطری:

زمانی که خودرو استارت نمی‌خورد مشکلات مربوط به باطری خودرو اولین چیزی است که باید بررسی شود. باطری از جمله قطعه‌های مصرفی در خودرو است و تاریخ مصرف مشخصی دارد. بیشتر باتری‌ها دو سال عمر مفید دارند. با این حال فاکتورهای دیگری نظیر عملکرد درست دینام در افزایش طول عمر آن موثر است.  خرابی باطری به روشن نشدن خودرو منتهی خواهد شد. توجه داشته باشید که برای تعویض باطری حتما به تعمیرگاه‌های معتبر مراجعه کرده و نسبت به تعویض اقدام کنید. تعمیرکاران ابتدا باطری را مورد بررسی قرار می‌دهند و چنانچه معیوب بود آن را تعویض می‌کنند.

2- استارت:

مهم‌ترین قطعه در خودرو که به روشن شدن ماشین کمک می‌کند استارت است. اجزای تشکیل دهنده‌ی استارت با همکاری یکدیگر دنده‌ی فلایول را درگیر کرده و آوانس جرقه را به کامپیوتر گزارش می‌کنند. آرمیچر، زغال استارت، چرخ دنده، اتوماتیک و بوش بخشی از اجزای تشکیل دهنده‌ی استارت هستند. با استارت زدن توسط راننده برق از باطری به سر استارت انتقال می‌یابد. زغال نیز برق را به آرمیچر منتقل کرده و چرخ‌دنده توسط آرمیچر می‌چرخد. اگر استارت معیوب باشد این پروسه ناقص خواهد ماند. پس یکی از دلایل استارت نخوردن خودرو عیوب مربوط به استارت است.

3- دینام:

شاید در وهله اول تاثیر داشتن دینام در عدم استارت خودرو عجیب به نظر آید. اما توجه کنید که دینام شارژ باطری در خودرو را بر عهده دارد. پس هر اختلالی که در این فرآیند به وجود آید باطری دشارژ یا خالی می‌شود. این عامل از جمله عوامل رایج در مشکل استارت خوردن‌های خودرو است. بخش‌های مختلف دینام عبارتند از:

  • زغال
  • آفتامات
  • بالشتک
  • آرمیچر
  • دیود
  • پوسته

می‌باشد. هر یک از این بخش‌ها که ناقص باشند باطری شارژ نمی‌شود و استارت خوردن خودرو با مشکل مواجه می‌شود. 

4- سوئیچ:

سوئیچ از جمله بخش‌های لازم برای استارت خوردن خودرو است. این قطعه از یک مغزی و چند رشته سیم تشکیل شده است. مغزی سوئیچ در سه حالت بسته و باز و استارت زدن قرار می‌گیرد. اگر سوئیچ در حالت بسته قرار داشته باشد عملیات استارت انجام نخواهد شد. در موقعیت باز سوئیچ به قسمت پشت صفحه کیلومتر برق می‌رسد. اما در حالت استارت 12 ولت برق به اتوماتیک استارت وارد شده و خودرو استارت خواهد خورد. بنابراین اگر مغزی و یا سیم کشی در سوئیچ خودرو مشکل داشته باشد موجب استارت نخوردن خودرو می‌شود.

دلیل اینکه خودرو استارت  نمی‌خورد چیست؟

در قسمت قبل اشاره شد که چهار بخش در خودرو هستند که اگر معیوب باشند خودرو استارت نخواهد خورد. اما در برخی از اوقات پیدا کردن اینکه کدام مورد دلیل اصلی این مشکل است دشوار می‌باشد. کشف علت استارت نخوردن در خودرو از چالش‌های پیش رو است که تلاش کرده‌ایم در این بخش به آن بپردازیم. در ادامه به بیان شرایط مختلفی از این مشکل و دلایل احتمالی آن خواهیم پرداخت.

1- چنانچه بعد از باز کردن سوئیچ هیچ علامتی مشاهده نشود:

چنانچه بعد از بار کردن سوئیچ پشت صفحه کیلومتر هیچ علائمی نشان داده نشد بهتر است فیوزها را چک کنید. بعد از اینکه از سالم بودن سوئیچ اطمینان حاصل کردید به سراغ سوئیچ و مغزی آن بروید. اگر در این دو مرحله عیبی پیدا نشد تنها گزینه‌ای که باقی می‌ماند باطری خودرو است. پس باطری و اتصالات ان را چک کنید.

2- خودرو با وجود متصل بودن سوئیچ برق استارت نمی‌خورد:

در این حالت احتمال زیادی وجود دارد که باطری خوردو ضعیف باشد. بعد از بررسی و چک کردن باطری نسبت به شارژ و یا تعویض آن اقدام نمایید. در برخی از اوقات نیز تنها به دلیل خوابیدن باطری این مشکل به وجود می‌آید. در این شرایط می‌توانید با هل دادن خودرو آن را مرتفع کرده و خودرو را روشن کنید. توصیه می‌شود بعد از روشن شدن خودرو یک ساعت روشن بماند تا باطری کاملا شارژ شود.

3- چنانچه خودرو با تاخیر استارت خورده و دیرتر روشن شود:

در بسیاری از مواقع مشکل استارت نخوردن خودرو به شکل دیرتر روشن شدن و استارت ضعیف بروز پیدا می‌کند. اغلب افراد در این حالت تصور می‌کنندکه مشکل از باطری خودرو است و نسبت به تعویض آن اقدام می‌کنند. اما بعد از تعویض باطری متوجه می‌شوند که این مشکل همچنان ادامه دارد. در این مواقع بهترین کار شک کردن به بوش استارت در خودرو است. پس برای تعمیر یا تعویض آن به تعمیرگاه‌های معتبر مراجعه کنید.

4- صدایی شبیه قیژ در زمان استارت زدن به گوش می‌رسد:

در این حالت اولین شک به سمت چرخ دنده‌ها می‌رود. این مشکل با توجه به صدای گوش خراش در زمان استارت خوردن خودرو به راحتی قابل تشخیص است.

5- با استارت زدن، خودرو روشن نشده و هیچ اتفاقی نمی‌افتد:

در این مورد نیز بهتر است تا در ابتدا به سراغ مغزی سوئیچ بروید. اگر این قطعه معیوب نبود سیم کشی آن مورد بررسی قرار گیرد. چنانچه باز هم به مشکلی برخورد نکردید خود استارت را مورد بررسی قرار دهید. چرا که ممکن است زغال استارت تمام شده باشد و یا آرمیچر آن سوخته باشد. در این حالت نیز هل دادن خودرو موجب روشن شدن آن می‌شود.

کلام پایانی:

استارت نخوردن خودرو به دلیل عیب در باطری، دینام ، استارت و سوئیچ بروز می‌کند. با این حال بهتر است هیچ یک از این قطعات را به صورت خودسرانه تعویض نکنید. چرا که کشف علت اصلی مشکل نیاز به تخصص و مهارت دارد. برای پیدا کردن مشکل اصلی به حالاتی که در زمان استارت زدن خودرو ایجاد می‌شود دقت کنید. توضیح این حالات برای تعمیرکارتان کمک زیادی به کشف علت اصلی مشکل خواهد کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *