مقاله ها

چرا لنت ترمز سوت می‌کشد؟

سوت کشیدن لنت ترمز یکی از صداهایی است که بسیاری از ما در هنگام ترمز گرفتن از خودرو شنیده‌ایم. البته هر صدایی که از سمت ترمز شنیده شود الزامی معنای بدی ندارد و نشان دهنده خرابی و آسیب در خودرو نیست. با این وجود می‌توانند آزار دهنده باشد و در البته در پاره‌ای از اوقات نیز نشانه‌ای از خطر نیز محسوب شود. بنابراین نباید با بی تفاوت از این صدا رد شد. در این مقاله به علل ایجاد صدا در لنت ترمز خواهیم پرداخت.

سیستم ترمز در خودرو چگونه عمل می‌کند؟

برای اینکه به دلایل ایجاد صدا در لنت ترمز بپردازیم باید کمی درباره سیستم ترمز گیری در خودرو نیز اشاره کنیم تا درک بهتری از موضوع ایجاد شود. پروسه ترمز گیری در خودرو به وسیله‌ی ایجاد کردن اصطکاک بین دو قطعه عمل نموده و خودرو را متوقف می‌کند. این نیروی اصطکاک ایجاد شده باید بسیار قوی باشد تا قادر باشد انرژی چرخ‌ها را بگیرد و آن‌ها را متوقف کند. شدت فشار دادن پدال ترمز میزان اصطکاک را تعیین خواهد کرد. در خودروها یک دیسک بر روی چرخ‌ها تعبیه شده است که به وسیله لنت ترمز احاطه شده و با فشار آوردن به پدال ترمز این نیرو از طریق روغن فشرده شده به لنت ترمز منتقل خواهد شد. به این ترتیب لنت به دیسک چرخ فشار آورده و اصطکاک مورد نیاز برای فرآیند ترمز به وجود می‌آید.

دلایل سوت کشیدن لنت ترمز چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد که موجب ایجاد صدا در زمان فشار دادن پدال ترمز خواهد شد. در برخی از اوقات این صداها هشدار دهنده بوده و برخی دیگر از اوقات نیز خطرناک نیست. در ادامه به بررسی دلایل اصلی و عمده صدا دادن لنت ترمز اشاره می‌کنیم:

استهلاک لنت ترمز:

مهم‌ترین دلیل سوت کشیدن لنت در زمان ترمز گیری اتومبیل ساییدگی و فرسودگی بیش از اندازه در لنت ترمز است. به یاد داشته باشید که لنت ترمز یکی از وسایل مصرفی در خودرو محسوب می‌شود و بعد از مدتی کیفیت و کارایی خود را از دست خواهد داد. بنابراین در زمان مناسب باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود. بعد از استهلاک لنت که اصطلاح به آن تمام شدن لنت ترمز هم گفته می‌شود بخش فلزی لنت با دیسک چرخ تماس پیدا کرده و ایجاد صدایی سوت مانند در زمان ترمزگیری می‌نماید. با تعویض لنت در چنین مواردی دیگر صدای ترمز را نخواهید شنید.

به کار گرفتن لنت بی کیفیت:

اگر در تولید لنت ترمز از مواد اولیه نامرغوب و بی کیفیت استفاده شده باشد ذرات تشکیل دهنده آن با گذشت زمان به دیسک چرخ متصل شده و صداهای ناهنجاری را در زمان ترمز گیری ایجاد می‌کنند. به همین خاطر لازم است تا در زمان خرید لنت از کیفیت و اصالت آن مطمئن شوید. لنت‌های تقلبی زیادی در بازار وجود دارند که استفاده از آن‌ها منجر به سوت کشیدن لنت ترمز خواهد شد. بهتر است از مراکز معتبر و شناخته شده برای انجام خرید لنت ترمز استفاده نمایید.

تعویض نامناسب لنت ترمز:

از دلایل دیگر به وجود آمدن صداهای ناهنجار در زمان ترمز گیری این است که تعویض لنت به درستی انجام نگرفته است و در نتیجه آن با فشردن پدال ترمز اتصال کاملی با دیسک چرخ برقرار نمی‌کند. در چنین مواردی علاوه بر اینکه صدایی سوت مانند به گوش می‌رسد می‌تواند به خرابی دیسک چرخ نیز منجر گردد.

ایرادات دیسک چرخ:

در تمام مواقع صدا در زمان ترمز گیری نشان دهنده خرابی و مشکل لنت ترمز نیست. بلکه در بسیاری از اوقات می‌تواند به وجود مشکل در دیسک چرخ نیز مرتبط باشد. اگر دیسک دچار خراشیدگی شده باشد و یا ذرات و آلودگی‌های خارجی بین دیسک چرخ و لنت قرار بگیرند و مانع تماس کامل بین آن دو شوند صدایی سوت مانند در زمان فشار دادن پدال ترمز به گوش می‌رسد. پس اگر از کیفیت و سلامت لنت ترمز خودرو مطمئن هستید باید در دیسک چرخ به دنبال علت صدای ترمز بگردید.

داغ شدن سیستم ترمز:

اگر در حین رانندگی در شرایطی ناگزیر به استفاده زیاد از ترمز شوید مانند مواقعی که در ترافیک شدید گرفتار شده‌اید سیستم ترمز خودرو متشکل از لنت ترمز و دیسک چرخ داغ شده و در زمان ترمز گیری صدا می‌دهد. با کمی استراحت دادن به آن به سرعت خنک شده و صدای سوت کشیدن لنت ترمز نیز دیگر شنیده نمی‌شود.

راه‌های پیشگیری از ایجاد صدا در زمان ترمز گیری کدام‌اند؟

برخی از راه کارها وجود دارند که برای دفع و عدم ایجاد صداهای ناهنجار در زمان ترمز گرفتن موثر هستند. این موارد عبارتند از:

  • در زمان عوض کردن لنت ترمز دیسک ترمز را نیز تمیز کرده تا حالات مغناطیسی ایجاد شده در آن از بین برود. تمیز کردن دیسک ترمز به پاکسازی ذرات آلودگی از روی آن کمک کرده و در نتیجه دیگر دچار لرزش نخواهد شد.
  • ایجاد شیار و به اصطلاح پخ زدن در بین لنت ترمز نیز راه کار دیگری برای پیشگیری از بروز صداهای ناهنجار است. لنت‌های ترمز نو معمولا در ساعات اولیه صداهای ناهنجاری از خود بروز می‌دهند که نیاز به اندکی زمان دارد تا از بین برود.
  • به کار بردن ورقه‌های پشت لنت ترمز نیز یکی دیگر از راه کارهی موثر برای صوت نکشیدن ترمز می‌باشد چرا که به دلیل تعدد لایه‌ها مانع ایجاد ارتعاش می‌شوند.
  • روغن کاری کردن پشت لنت ترمز نیز در جهت کم کردن صداهای ناهنجار در زمان فشردن پدال ترمز موثر است.    
  • توصیه آخری که در این خصوص می‌توان ارائه داد این است که اگر از کیفیت لنت ترمز و نصب اصولی آن اطمینان دارید و همچنین از سلامت دیسک چرخ خودرو نیز مطمئن هستید اما همچنان در زمان ترمز گیری صداهای ناهنجاری را می‌شنوید نیاز به اقدام خاصی وجود ندارد و بهتر است زمانی که سرعت خودرو کمتر از 60 کیلومتر بر ساعت است با فشار کمتری پدال ترمز را فشار دهید.

سخن پایانی:

سوت کشیدن لنت ترمز یکی از مشکلاتی است که در اغلب اوقات به دلیل استفاده از لنت‌های تقلبی و بی کیفیت ایجاد می‌شود و یا به دلیل این که به درستی کار گذاشته نشده است. با این وجود لازم است تا در بازه‌های زمانی مناسبی نسبت به سرویس سیستم ترمز خودرو خود اقدام نمایید تا از هر آسیب و خطری پیشگیری گردد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *