مقاله ها

خطرات خرابی بلبرینگ چرخ چیست و چه علائمی دارد؟

خرابی بلبرینگ چرخ می‌تواند به بروز حوادث زیادی برای سرنشین های خودرو منجر گردد. این قطعه مهم و کاربردی در خودرو با وظیفه ایجاد چرخش آسان برای چرخ ها به عنوان بخشی از جلوبندی خودرو به حساب می‌آید. در واقع اگر این قطعه به درستی قادر به انجام وظایف خود نباشد خطرات و مشکلاتی را در زمان رانندگی ایجاد می‌کند. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا اطلاعات سودمندی در این رابطه ارائه نماییم پس تا انتهای ما را همراهی کنید.

بلبرینگ چرخ چیست و چه کاربردی دارد؟

این قطعه از مجموعه‌ای از توپ‌های فولادی ساخته شده است که در کنار یکدیگر در یک رینگ جای داده می‌شوند. اگر به چرخ خودرو با دقت نگاه کنید یک قطعه توخالی و فلزی را در مرکز آن مشاهده خواهید کرد. این بخش مکان قرار گیری بلبرینگ می‌باشد. با این توضیحات می‌توان دریافت که وظیفه و کار اصلی این قطعه وصل کردن چرخ به خودرو است. علاوه بر این به اصطحکاک ایجاد شده در زمان چرخش لاستیک خودرو را هم کاهش می‌دهد. این قطعه بعد از مدتی استفاده دچار فرسایش و سایش شده و در نتیجه خرابی بلبرینگ چرخ رخ خواهد داد. این قطعه بعد از اتمام عمر مفیدش باید تعویض گردد. به همین دلیل تشخیص زمان مناسب برای تعویض آن مهم و ضروری است.

علائم خراب شدن بلبرینگ چرخ چیست؟

از آن جایی که خراب شدن این قطعه می‌تواند منجر به خسارت‌های جانی و مالی زیادی گردد بنابراین لازم است تا علائم خراب بودن آن را بدانیم تا نسبت به تعویض به موقع آن اقدام کنیم. این علائم عبارتند از:

بروز صداهای غیر عادی در چرخ:

این علامت از اصلی‌ترین علائمی است که در زمان خراب شدن بلبرینگ ایجاد می‌گردد. این صدا شبیه به صدای آسیاب از جانب چرخ‌ها می‌باشد. علت بروز آن نیز کشیده شدن دو فلز بر روی یکدیگر است که در زمان عوض کردن دنده و یا در هنگام دور زدن بیشتر شنیده خواهد شد. دقت کنید که هر چه سرعت خودرو بیشتر شود ریتم این صدای ناهنجار نیز شدیدتر خواهد شد.

لرزش فرمان خودرو:

این علامت نشان دهنده وضع وخیم بلبرینگ‌ها است. چنانچه علت این لرزش در فرمان خرابی بلبرینگ چرخ باشد در سرعت‌های پایین نیز قابل تشخیص خواهد بود. برخی تصور می‌کنند که لرزش فرمان از عدم توازن چرخ‌ها ناشی می‌شود در حالی که در این حالت تنها در سرعت‌های بالا شاهد لرزش فرمان خواهیم بود. پس اگر در زمانی که خودرو سرعت چندانی ندارد دچار لرزش فرمان می‌شود باید متوجه بلبرینگ‌ها باشید.

انحراف خودرو به یک جهت:

علامت شایع دیگری که نشان دهنده مشکل در این قطعه است کشیده شدن خودرو به یک جهت خاص می‌باشد. این حالت بیشتر در مواقعی بروز می‌کند که یکی از بلبرینگ‌ها بیشتر دچار فرسایش شده باشد.

لق بودن زیاد چرخ‌ها:

اگر چرخ خودرو بیشتر از اندازه لق و شل باشد ممکن است از وجود ایرادی در بلبرینگ خبر می‌دهد. برای تست این موضوع می‌تواند خودرو را روی جک قرار داده و چرخ مورد نظر را به سمت عقب و جلو هل دهید. لقی زیادتر از حد در این حالت کاملا نمایان می‌شود.

موارد گفته شده از اصلی‌ترین علائم خرابی این قطعات مهم در جلوبندی خودرو به حساب می‌آیند. اگر چه علائم دیگری نیز برای پی بردن به خرابی این قطعه وجود دارد.

خطرات رانندگی با بلبرینگ خراب چیست؟

چرخش چرخ‌ها در حالی که کمترین سطح از اصطحکاک وجود دارد از وظایف اصلی بلبرینگ است. خراب شدن این قطعه اغلب به صورت تدریجی رخ می‌دهد. اما به محض اینکه متوجه بروز مشکل در این قطعه شدیم باید نسبت به تعویض آن اقدام کنیم. زیرا هرگز مشخص نمی‌شود این قطعه فرسوده شده تا چه زمانی قادر به انجام وظایف خود است. پس رانندگی در این حالت بسیار خطرناک است. یکی از جدی‌ترین خطراتی که خرابی بلبرینگ چرخ ایجاد می‌کند از کنترل خارج شدن خودرو است. در این مواقع امکان بروز تصادفات مرگبار وجود دارد و می‌تواند منجر به خسارت‌های جانی و یا مالی گردد که بعضا جبران پذیر نیستند. علاوه بر آن عدم تعویض به موقع این قطعه موجب خرابی‌های اساسی در جلوبندی خودرو شده و هزینه‌های سنگینی برای تعمیر به جای خواهد گذاشت. با توجه به انچه گفته شد اگر بلبرینگ خراب باشد خطراتی همچون:

  • لق زدن لاستیک
  • قفل شدن ناگهانی چرخ‌ها
  • در رفتن چرخ خودرو

را در پی دارد. بنابراین با توجه به اهمیت بالایی که بلبرینگ در ایمنی و کارآیی خودرو دارد علاوه بر تعویض آن بهتر است از نوع مرغوب و با کیفیت نیز تهیه گردد.

چه مواردی به خرابی بلبرینگ چرخ منتهی می‌شود؟

 پیش از بیان مواردی که به خرابی زود هنگام بلبرینگ منجر می‌گردد باید توجه کرد که این قطعه در گذر زمان و بر اثر استفاده زیاد دچار فرسودگی خواهد شد و بعد از مدتی نیاز به تعویض آن‌ها خواهد بود. اما در مواردی که به درستی نصب نشده باشند و یا خودرو در آب رانده شده باشد زودتر از موعد خراب شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. موارد دیگری که به خراب شدن بلبرینگ‌ها پیش از موعد استاندارد منجر می‌شود رانندگی کردن در مسیرهایی است که ناهمواری‌های زیادی دارند. همچنین اگر تایرهای خودرو بالانس نباشند این عدم توازن نیز می‌تواند به فرسایش زود هنگام بلبرینگ منجر گردد. مورد آخری که به بلبرینگ آسیب وارد می‌کند ضربات شدید به خودرو است.

برای جلوگیری از خرابی زود هنگام بلبرینگ چه کنیم؟

از جمله مواردی که با رعایت کردن آن‌ها می‌توان از بروز آسیب‌های وارده به این قطعه جلوگیری نمود کاهش سرعت خودرو در زمان عبور از روی دست اندازها می‌باشد. در زمانی که نیاز به تعویض آن وجود دارد حتما از نوع با کیفیت استفاده شود و هر 500 هزار کیلومتر نیز چرخ‌ها و بلبرینگ را مورد بررسی قرار دهید. با رعایت موارد گفته شده از صحت این قطعه مطمئن خواهید بود و در نتیجه رانندگی ایمنی نیز خواهید داشت.

کلام پایانی:

خرابی بلبرینگ چرخ از مواردی است که رانندگی ایمن را با مخاطرات جدی مواجه می‌کند. بنابراین برای جلوگیری از خطراتی که بلبرینگ خراب به همراه دارد باید با علائم آسیب در آن و شرایط نگهداری اصولی این قطعه آشنا بود. همچنین تهیه بلبرینگ با کیفیت و نصب درست و استاندارد آن نیز در کاهش صدمات و طول عمر بیشتر آن موثر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *