مقاله ها

آیا همیشه باید از یک روغن موتور استفاده کرد؟

روغن موتور یکی از مواد مصرفی در خودرو است که بعد از مدتی با از دست دادن کیفیت اولیه خود باید تعویض گردد. بی توجهی به تعویض روغن در زمان مناسب آن نیز می‌تواند آسیب‌های جدی به موتور خودرو وارد کند. اما بسیاری از صاحبان خودرو با این سوال مواجه می‌شوند که آیا استفاده دائمی از یک نوع روغن موتور کار درستی است؟ آیا روغنی که در فصول سرد سال استفاده می‌شود برای استفاده در فصول گرم سال نیز مناسب است؟ با توجه به اهمیت بالای روغن برای عملکرد صحیح موتور بر آن شدیم تا در این مقاله اطلاعات سودمندی را ارائه کرده و به این سوالات پاسخی درخور دهیم.

روغن موتور چیست؟

این مایع پرکاربرد در واقع نوعی روانکار  صنعتی به شمار می‌رود که استفاده از آن در موتورهای احتراقی به عملکرد بهینه و بالا رفتن میزان بازده موتور منجر خواهد شد. خاصیت لغزندگی موجود در آن باعث می‌شود تا اصطحکاک و در نتیجه سایش ناشی از آن بین قطعات به کار رفته در موتور کاهش یافته و در نهایت موتور قادر باشد بدون ایجاد هیچگونه مشکلی به فعالیت خود ادامه دهد. روغن مورد استفاده در موتور خودرو به تمامی منافذ بازی که در موتور وجود دارد نفوذ خواهد کرد و به این شیوه تمام قطعات آن لیز و روغنی می‌شوند. همین امر نشان دهنده‌ی اهمیت بالایی است که روغن موتور دارد. بنابراین تهیه انواع با کیفیت آن باید نسبت به قیمت و هزینه پرداختی در قبال آن در اولویت قرار داشته باشد.

مواد اصلی در روغن موتور کدام است؟

برای تهیه یک روغن با کیفیت از ترکیب مواد پایه به همراه افزودنی‌های مکمل استفاده می‌کنند. بنابراین برای داشتن روغنی با کیفیت لازم است هر کدام از این دو ترکیب دارای کیفیت بالایی باشند. هر چه کیفیت ترکیبات اصلی در روغن‌های موتور بیشتر باشد در نتیجه کیفیت نهایی محصول بالاتر رفته و به تبع آن موتور خودرو بازده بیشتری خواهد داشت.

ارتباط روغن موتور با میزان مصرف سوخت چیست؟

برای پاسخ این پرسش باید گفت که عملکرد صحیح و بازده بالا در موتور خودرو به کاهش میزان سوخت مصرفی منجر خواهد شد. دما بالای موتور در زمان فعالیت بر روی کارکرد قطعه‌های مختلف به کار رفته در آن تاثیر می‌گذارد و اگر این قطعات به خوبی محافظت و روانکاری نشوند قطعا با آسیب روبه‌رو خواهند شد. این آسیب ایجاد شده در موتور و قطعات آن به افزایش مصرف سوخت در خودرو نیز منتهی می‌گردد. با این توضیحات و علم به اینکه روغن در موتور وظیفه حفاظت قطعات آن را به ویژه در دمای بالا بر عهده دارد می‌توان گفت کیفیت بالای روغن در موتور به کاهش مقادیری از مصرف سوخت خودرو نیز منجر می‌گردد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا از روغن با کیفیت در خودروی خود استفاده کنید.

آیا تغییر نوع مدل روغن مصرفی در موتور لازم است؟

بعد از پی بردن به نقش و اهمیت روغن در خودرو به سراغ پرسش اصلی خود می‌رویم. آیا همیشه باید از یک نوع روغن موتور استفاده کرد؟ جواب این سوال را به طور قطع نمی‌توان با بله و یا خیر داد. زیرا پارامترهای مختلفی در این خصوص وجود دارند که باید مورد توجه قرار داده شوند. یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد اطلاعات درج شده در دفترچه راهنمای خودرو است. برخی از سازندگان صراحتا اعلام کرده‌اند که تنها از یک نوع روغن موتور برای خودروی ساخته شده توسط آنان استفاده شود و برخی دیگر نیز استفاده از دو نوع مختلف از روغن یکی برای فصول سرد و دیگری برای فصول گرم سال را تائید نموده‌اند. از جمله خودروهایی که سازندگان آن ها استفاده از یک نوع روغن را برای کارکرد بهتر موتور مد نظر دارند پارس خودرو و نیسان قشقایی را می‌توان نام برد. همچنین ماکسیما و چری آریزو 6 نیز از جمله خودروهایی هستند که سازندگان آن ها دو نوع روغن یکی برای فصول سرد و دیگری مخصوص فصول گرم را پیشنهاد کرده‌اند. یکی دیگر از مواردی که در این خصوص باید در نظر گرفت شرایط آب و هوایی اقلیمی است که در آن زندگی می‌کنید. اگر اختلاف دما در فصل تابستان و زمستان بسیار زیاد باشد بهتر است تا از روغن‌ موتور متفاوتی در این فصول استفاده گردد.

چه روغن موتوری برای تابستان مناسب است؟

نکته مهم در زمان انتخاب روغن موتور غلظت آن‌ها است. این غلظت با دمای هوای محیط نیز در ارتباط است. در مناطقی که گرمسیری است و دمای هوا بالا است بهتر است تا از روغنی برای موتور استفاده کنید که غلظت بالایی دارد. روغن در زمان فعالیت موتور در گرما نباید آبکی و رقیق باشد. برای مثال در خودروی نیسان ماکسیما اگر در اقلیمی با آب و هوای گرم هستید بهتر است از روغن 10w40 استفاده کنید اما در شرایط آب و هوایی معتدل روغن 10w30 مناسب‌تر خواهد بود.

چه روغن موتوری برای زمستان مناسب است؟

با توجه به ان چه در بخش قبل اشاره کردیم در فصول سرد و یا اقلیم‌هایی که شرایط آب و هوایی محیط سرد است بهتر است تا از روغن موتورهایی که از غلظت پایین‌تری برخوردارند استفاده گردد. به این معنا که ویسکوزیته یا همان گرانروی روغن کمتر باشد. همچنین در برخی از اوقات از ترکیب دو یا چند روغن با هم برای کارکرد بهتر موتور استفاده می‌شود. برای این امر خواص روغن‌های ترکیبی باید با هم مشابه باشد. از ترکیب روغن‌هایی که ویسکوزیته مختلفی دارند با یکدیگر بپرهیزید چرا که موجب آسیب به موتور خودرو می‌گردد.

خرید روغن موتور:

برای خرید روغن مصرفی در موتور باید علاوه بر آشنایی با روغن مناسب با شرایط آب و هوایی و برندهای معتبر تولید کننده‌ی آن از تقلبی نبودن آن نیز اطمینان حاصل کنید. برای این منظور بهتر است تا از مراکز معتبر و فروشگاه‌های شناخته شده اقدام به خرید نمایید. همچنین برای تهیه روغن متناسب با خودروی خود از دفترچه راهنمای خودرو نیز می‌توانید کمک بگیرید

کلام آخر:

روغن موتور یکی از فاکتورهای مهم و اصلی در عملکرد صحیح و حفاظت از موتور به حساب می‌آید. بنابراین برای انتخاب و استفاده از آن باید توجه و دقت زیادی به کار برده شود. به یاد داشته باشید که هرگز کیفیت روغن مصرفی در موتور خودرو را با قیمت پایین آن معاوضه نکنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *