مقاله ها

تفاوت تیغه برف پاک کن ژله‌ای و معمولی، کدام یک بهتر است؟

تیغه برف پاک کن ژله‌ای یا معمولی؟ این سوال برای بسیاری از رانندگان پیش می‌آید. رانندگی در شرایط جوی نامناسب کار سخت و خطرناکی است. دید راننده کامل نبوده و امکان تصادف بیشتر است. تنها وسیله‌ای که برای بهتر شدن دید کمک می‌کند تیغه برف پاک کن خودرو است. به همین خاطر اهمیت کیفیت و جنس مناسب آن اهمیت زیادی دارد. تیغه‌های ژله‌ای نسل جدیدتر برف پاک کن‌ها به شمار می‌روند. در این مقاله قصد داریم تا یک قیاس همه جانبه بین این برف پاک کن‌ها و نوع معمولی آن به عمل آوریم. چنانچه شما نیز به این مبحث علاقه‌مند هستید تا انتها با ما همراهی کنید.

معرفی برف پاک کن خودرو:

این قطعه از یک تکه فلز که روکشی از جنس پلاستیک دارد ساخته شده است. زاویه‌ی حرکتی در آن بازویی است و بر روی شیشه‌ی جلوی خودرو نصب می‌شود. البته در برخی از انواع خودرو یک تیغه برف پاک کن بر روی شیشه عقب خودرو نیز نصب می‌شود. وظیفه اصلی این قطعه از میان برداشتن آب و دیگر آلودگی‌های روی شیشه است. به این ترتیب دید بهتری را در اختیار راننده قرار می‌دهید. داشتن دید واضح و کامل برای رانندگی ایمن بسیار ضروری و لازم است. برف پاک کن وظیفه تامین این دید را دارد. روکش پلاستیکی در این قطعه انواع مختلفی دارد اعم از پلاستیک معمولی و ژله‌ای. در ادامه به قیاس بین این دو خواهیم پرداخت. اما پیش از آن با عملکرد برف پاکن بیشتر آشنا می‌شویم.

برف پاک کن چه ساختار و عملکردی دارد؟

اغلب برف پاک کن‌ها الکتریکی و یا مکانیکی هستند. اجزای کلی آن شامل یک چرخ دنده مارپیچی شکل و موتور برقی و تیغه‌ها می‌باشند. همچنین آبپاش و رابط مکانیکی نیز در آن تعبیه شده است. چرخ دنده‌ها به موتور برقی متصل هستند و نیروی لازم برای حرکت تیغه‌ها را فراهم می‌کنند. با عقب و جلو رفتن تیغه‌های برف پاک کن شیشه جلوی خودرو تمیز می‌شود. از نظر عملکرد تیغه‌های برف پاک کن شباهت زیادی به تی دارند. اگر تیغه‌های برف پاک کن نو و بدون ایراد باشند بعد از تمیز کردن ردی بر جای نخواهند گذاشت. تیغه‌های فرسوده و یا معیوب نه تنها به خوبی شیشه را تمیز نمی‌کنند بلکه رد خود تیغه نیز بر روی شیشه خودرو باقی می‌ماند. به همین خاطر ممکن است بعد از مدتی استفاده از تیغه‌های معیوب شیشه خط و خش پیدا کند.

انواع مختلف تیغه‌های برف پاک کن کدام است؟

بعد از اینکه درباره نقش مهم برف پاک کن در خودرو و کارکرد و ساختار آن بیشتر آشنا شدیم نوبت به معرفی انواع مختلف آن می‌باشد. تیغه‌های برف پاک کن عمدتا به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند. این انواع عبارتند از:

1- تیغه‌ معمولی برف پاک کن:

این نوع ساده و متداول است. در بسیاری از خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد و از نظر قیمت ارزان‌تر از دیگر انواع آن است. تیغه فابریکی در خودروهای تولید داخل از همین نوع می‌باشند. از نظر کارایی در سطح متوسط هستند و طول عمر چندان زیادی ندارند.

2- تیغه برف پاک کن ژله‌ای:

تیغه‌های ژله‌ای نسل جدیدتر برف پاک‌ها به حساب می‌آیند. جنس این نوع از تیغه‌ها از سیلیکون است. سیلیکون نسبت به پلاستیک‌های معمولی که در نسل قدیمی‌تر برف پاکن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد عمر بیشتری دارند. همچنین در برابر عوامل محیطی مانند سرما و گرما نیز از مقاومت بیشتری برخوردارند. مهم‌ترین ویژگی در تیغه‌های ژله‌ای در برف پاک کن قدرت بالای آبگیری در آن‌ها است. در حرکت‌های رفت و برگشتی تیغه هیچ آبی بر روی شیشه خودرو باقی نمی‌ماند. چنانچه در مناطقی رانندگی می‌کنید که بارندگی زیاد است استفاده از تیغه‌های برف پاک از نوع ژله‌ای توصیه می‌شود.

3- تیغه برف پاک برف گیر:

این تیغه چندان متداول نیست و از آن در مناطق کوهستانی استفاده می‌شود. این تیغه‌ها قادر هستند تا برف و یخ را از روی شیشه خودرو پاک نمایند. در شرایط جوی سخت کارآمد هستند و از روی شیشه خودرو لیز نمی‌خورند.

تفاوت‌های تیغه برف پاک کن ژله‌ای و معمولی چیست؟

در این جا به قیاس و بیان تفاوت‌های بین دو نوع اول از تیغه‌های برف پاک می‌پردازیم. یکی از ویژگی‌های مهم در هر برف پاک کنی قدرت جذب آب در آن می‌باشد. در این ویژگی تیغه‌های ژله‌ای برنده رقابت خواهند بود. زیرا جنس سیلیکونی در تیغه‌های ژله‌ای قدرت بالایی در جذب آب را ایجاد می‌کنند. سیلیکون بیشتر از پلاستیک‌های معمولی از خاصیت چسبندگی برخوردار است و به همین دلیل آب بیشتری را جذب می‌کند. در نتیجه تیغه‌های ژله‌ای قدرت آبگیری بیشتری دارند. مورد بعدی که در تیغه‌های برف پاک کن عمر مفید آن‌ها است. تیغه‌های معمولی در قیاس با نوع ژله‌ای عمر مفید کوتاه‌تری دارند. سیلیکون رای مدت طولانی مقاوم و کارآمد باقی می‌ماند. مورد بعد خاصیت تمیزکنندگی در تیغه‌های برف پاک کن است. تیغه‌های ژله ای در مواجه با یخ و گل و لای عملکرد بهتری دارند.

بهترین زمان تعویض تیغه‌های برف پاک کن کدام است؟

هر تیغه برف پاکن فارق از نوع آن یک عمر مفید مشخصی دارد. بعد از اتمام عمر مفید دیگر کارایی چندانی نخواهد داشت. تمیز نکردن خوب شیشه و ایجاد خط و خش بر روی آن از عواقب استفاده از تیغه‌های فرسوده می‌باشد. در حالت کلی هر 6 ما یکبار باید نسبت به تعویض تیغه‌های برف پاک کن اقدام کرد. البته اگر در مواردی ممکن است زودتر از این مدت نیز خراب شوند. شرایط جوی در این موضوع اثر گذار است. تیغه‌های معیوب در هنگام کار کردن صدای بسیار آزار دهنده‌ای ایجاد می‌کنند.

کدام تیغه برف پاک کن بهتر است؟

با توجه به عملکرد و ویژگی‌هایی که هر دو تیغه دارند به جرات می‌توان گفت که تیغه‌های ژله‌ای از عملکرد بهتری برخورداند. با این وجود تیغه‌های معمولی از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. حال برای انتخاب باید توجه کرد که کدام یکی از این موارد برای شما اهمیت بیشتری دارد. قیمت پایین‌تر تیغه یا عملکرد و کیفیت آن. به تناسب اولویت خود می‌توانید بین تیغه‌های برف پاک کن انتخاب مناسبی را داشته باشید.

کلام آخر:

تیغه برف پاک کن ژله‌ای به عنوان نسل جدید تیغه‌های برف پاک عملکدری ایده‌آل از خود نشان داده است. به همین خاطر به سرعت به عنوان جایگزین تیغه‌های نسل قبل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *