مقاله ها

نحوه انتخاب روغن موتور مناسب

انتخاب روغن موتور یکی از دغدغه‌های اصلی افراد در زمان تعویض آن به حساب می‌آید. زمانی که برای تعویض روغن موتور مراجعه می‌کنید با قفسه‌هایی مواجه می‌شوید که انواع مختلفی از روغن‌ها را در خود جای داده‌اند. در بسیاری از اوقات انتخاب کردن در بین این همه روغن‌های مختلف کار دشواری خواهد بود. اما اگر اطلاعات کافی از استانداردهای لازم برای روغن موتور داشته باشید انتخاب در بین آن‌ها کار دشواری نیست. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا با ارائه اطلاعاتی کامل از روغن موتور کار انتخاب را برای شما آسان‌تر کنیم.

روغن موتور چیست؟

روغن موتور ترکیبی است که از ساییدگی و فرسایش بیش از اندازه در قطعات متحرک و فلزی موتور خودرو جلوگیری می‌کند. عدم استفاده از روغن موتور و یا تعویض نکردن آن در زمان مناسب می‌تواند به آسیب‌های جدی در موتور خوردو منجر شود. هر چه روغن انتخاب شده با کیفیت‌تر باشد کارایی موتور خودرو نیز بیشتر می‌شود. بنابراین در انتخاب آن باید بیشترین میزان دقت به کار گرفته شود.

مطالعه دفترچه راهنمای خودرو قبل از انتخاب روغن موتور:

یکی از اصلی‌ترین اقدامات در انتخاب روغن مناسب برای موتور خودرو اطلاعات درج شده در دفترچه راهنمای خودرو است. اطلاعات سودمندی نظیر وزن روغن موتور مورد نیاز و ویسکوزیته استاندارد برای آن را در دفترچه راهنمای خودرو خواهید یافت. این دو فاکتور بباید با فصول مختلف سال و نوع خودرو تطابق داشته باشد. به این ترتیب بهترین عملکرد را از خود به نمایش می‌گذارد. نوع روغن موتور ذکر شده اغلب برای هوای متعادل در نظر گرفته می‌شود. به همین خاطر در فصول و شرایط جغرافیایی متعادل روغن توصیه شده در دفترچه راهنمای خودرو مناسب است.

کدام فاکتورها در انتخاب روغن موتور مهم هستند؟

در زمان انتخاب روغن عوامل و فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت. در این بخش به معرفی مهم‌ترین فاکتورها که تاثیر زیادی در کیفیت و کارایی روغن موتور دارند می‌پردازیم:

1- استانداردهای روغن موتور:

بر روی هر بطری حاوی روغن موتور استانداردهایی درج شده است که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. اغلب روغن موتورهایی که از سطح کیفی خوبی برخوردار باشند دارای درجه ACEA و یا استاندارد API هستند. در ادامه به معرفی کاملی از این این استانداردها می‌پردازیم.

 • استاندارد API : این حروف که در واقع مخففی از عبارت انجمن نفت آمریکا هستند از حرف S لاتین در کنار حروف دیگر برای تعیین درجه کیفی استفاده می‌کند. هر چه حروف به کار رفته در آن بالاتر باشند نشان دهنده سطح کیفی بهتر روغن موتور است. بنابراین روغن موتور SN نسبت به نوع SA از سطح کیفی بهتری برخوردار است.
 • استاندارد ACEA : این عبارت نیز در واقع مخفف شده‌ای برای عبارت انجمن خودرو سازان اروپا است. برای اخذ این استاندارد باید مولفه‌هایی در ساخت روغن در نظر گرفته شده باشد. همچنین از حروف لاتین A برای نشان دادن تناسب روغن برای خودروهای بنزینی استفاده می‌شود. حرف B مربوط به خودروهای دیزلی است و حرف E برای خودروی دیزلی سنگین مناسب است.

2- ویسکوزیته روغن موتور:

یکی دیگر از فاکتوهای مهم در انتخاب روغن موتور خودرو میزان ویسکوزیته آن است. این فاکتور بستگی به شرایط آب و هوایی که در آن قرار دارید و نوع خودروی شما دارد. منظور از ویسکوزیته میزان غلظت روغن موتور است. روغن موتور در شرایط جوی سرد سفت خواهد شد. سفت شدن روغن موتور نیز به عملکرد سخت موتور منجر می‌گردد. به همین خاطر توصیه می‌شود تا در زمستان و هوای سرد از روغن موتورهایی استفاده شود که ویسکوزیته‌ی مناسب هوای سرد داشته باشند و در واقع رقیق‌تر باشند. اگر اساس انتخاب ویسکوزیته روغن باشد دو طبقه بندی کلی ایجاد می‌شود:

 • روغن موتورهای سینگل گرید: این نوع از روغن‌ها برای یک نوع آب و هوا کارایی دارند. بنابراین در صورت انتخاب آن‌ها برای فصول گرم باید به فکر روغن دیگری در فصل سرد باشید. بر روی بطری این روغن‌ها تنها یک عدد مشاهده می‌شود که در مجاورت حروف SAE قرار دارد. اگر این عدد بین 0 تا 25 باشد روغن انتخابی شما برای فصل‌های سرد سال مناسب است. اما اگر عدد نوشته شده بر روی آن بین 30 تا 60 باشد از آن روغن موتور برای فصول گرم سال باید استفاده کرد.
 • –         مولتی گرید: اگر در انتخاب روغن موتور نوع مولتی گرید آن را انتخاب کردید برای هر چهار فصل سال می‌توانید از آن استفاده کنید. روغن‌های مولتی گرید طرفداران بیشتری دارند. شاخصه مورد استفاده بر روی بطری این روغن‌ها از دو عدد در کنار حرف W لاتین تشکیل می‌شود. هر چه عدد کنار این حرف کوچک‌تر باشد روغن موتور در فصول سرد عملکرد بهتری دارد. برای مناطق سردسیر عدد 5 انتخاب بهتری از عدد 10 خواهد بود. عدد دوم در این شاخصه نشان دهنده حداکثر میزان رقیق شدن روغن در دمای 100 درجه سانتی گراد است. بهتر است دو عدد نوشته شده بر روی بطری این نوع روغن به هم نزدیک‌تر باشند.

3- نوع روغن موتور:

مورد بعدی در انتخاب روغن موتور نوع آن می‌باشد. روغن‌ها اغلب در سه گروه:

 • سنتتینک: از ترکیبات شیمیایی و در آزمایشگاه ساخته شده و کیفیت بسیار خوبی دارد.
 • نیمه سنتتینک: به خوبی سنتتینک نیست اما نسبت به موتور مینرال کارایی بیشتری دارد. از ترکیب دو نوع سنتتیک و معمولی ساخته می‌شود.
 • معمولی: از ترکیبات نفت خام تولید می‌شوند و ارزان‌ترین نوع روغن موتور به شمار می‌روند.
 • طبقه بندی می‌شوند.

4- تاییدها:

فاکتور بعدی که در انتخاب یک روغن موتور مهم است تائیدیه‌های درج شده بر روی بطری آن می‌باشد. این کدها و علامت‌ها نشان دهنده‌ی مورد تائید بودن کیفیت روغن از نظر استانداردهای مختلف تولید است.

بهترین برند روغن موتور کدام است؟

تنوع بالایی که در برندهای موجود در بازار وجود دارد موجب سردرگمی بسیاری از افراد می‌شود. به همین خاطر این تمایل در افراد وجود دارد که بهترین برندها را بشناسند تا در زمان انتخاب روغن دچار مشکل نشوند. البته انتخاب برند تا حد زیادی به خود شخص مربوط می‌شود. با این وجود می‌توان به برندهای:

 • الف
 • کاسترول
 • پونته میلانو

به عنوان بهترین برندهای خارجی اشاره کرد. در بین برندهای ایرانی نیز:

 • بهران
 • پارس

را می‌توان به عنوان بهترین انواع ایرانی معرفی نمود. اگر تمایل به خرید برندهای خارجی دارید باید نسبت به اصل بودن آن اطمینان داشته باشید. متاسفانه به دلیل وجود تحریم‌هایی که کشور ما در سال‌های اخیر درگیر آن بوده برندهای خارجی اصل کمتروارد شده است. به همین دلیل برندهای فیک و تقلبی حضور زیادی در بازار داشته‌اند. بهترین راه کار خرید روغن موتور از مراکز فروش معتبر و شناخته شده می‌باشد.

کلام آخر:

در انتخاب روغن موتور فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت. نوع خودرو و شرایط آب و هوایی از مهم‌ترین آن‌ها به حساب می‌آیند. انتخاب روغن مناسب برای خودرو به عملکرد بهتر موتور منتهی می‌شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *