مقاله ها

تفاوت آریزو 5 معمولی با آریزو 5 توربو شارژ te:

اطلاعات کافی از تفاوت آریزو 5 معمولی و توربو شارژ به دلیل محبوبیت زیاد این خودروها در بازار مهم است. اعتبار برند چری یکی از دلایل اصلی استقبال از این خودرو در داخل کشور است. شرکت مدیران خودرو نیز در داخل کشور با اعتبار و خدمات دهی خوب به محبوبیت بیشتر این خودرو در بازارهای داخلی کمک کرده است. در سال‌های حضور این کمپانی در داخل کشور دو مدل مختلف از آریزو 5 عرضه شده است. یکی آریزو 5 معمولی و دیگری نوع توربو شارژ آن که هر دو مورد استقبال قرار گرفته‌اند. اگر شما نیز برای خرید یکی از این دو نوع خودروی چری دچار تردید هستید تا انتهای مقاله‌ی حاضر با ما همراه بمانید.

انواع تفاوت آریزو 5 معمولی و توربو شارژ آن کدام است؟

تفاوت‌های این دو نوع خودروی چری در سه گروه مختلف دسته بندی می‌شود. در ادامه به برسی تخصصی هر دسته از تفاوت‌های موجود خواهیم پرداخت:

1- تفاوت‌های ظاهری:

در خصوص ظاهر آریزو 5 معمولی و نوع توربرو شارژ آن باید گفت تفاوت‌های زیادی وجود ندارد. با این حال دو مورد از این تفاوت‌ها که نسبت به دیگر موارد آن مهم‌تر است عبارتند از:

 • 1.5 T در آریزو 5 توربو شارژ بر روی گلگیرهای جلوی خودرو تعبیه شده است. این علامت در مدل معمولی آن وجود ندارد.
 • کالیپر ترمز در نوع توربو شارژ به رنگ قرمز می‌باشد در حالی که در مدل معمولی این خودروی چری خاکستری رنگ است.

از دیگر ویژگی‌های ظاهری تفاوتی بین دو خودروی یاد شده وجود ندارد. ابعاد و اندازه‌های هر دو یکسان بوده و اعم از:

 • طول 4532 میلی متر
 • عرض 1814 میلی متر
 • ارتفاع 1487 میلی متر

می‌باشد. فاصله‌ی بین دو محور در هر دو نوع از خودروی آریزو نیز برابر با 2650 میلی متر می‌باشد. به همین خاطر اگر مبنای انتخاب شما تنها ظاهر این دو مدل خودروی چری است تفاوت زیادی نخواهید یافت.

2- تفاوت‌های موتوری:

این بخش از تفاوت‌ها در واقع اصلی‌ترین بخش تفاوت بین این دو مدل خودروی آریزو 5 می‌باشد. آریزو 5 معمولی هوای مورد نیاز موتور خود را از طریق سیلندرهای تعبیه شده و به شکل طبیعی دریافت می‌کند. این در حالی است که در نوع دیگر پیشرانه توربو شارژ در آن تعبیه شده است. در نوع معمولی آریزو چهار سیلندر با ظرفیت 1.5 لیتر در نظر گرفته شده است. دور موتور در نوع معمولی معادل 6150 با قدرت خروجی 116 اسب بخار است. همچنین در محدوده‌ی 3800 دور بر دقیقه گشتاور خروجی آن تا ماکزیمم 141 نیوتن بر متر بالا خواهد رفت. برای نسخه‌های معمولی از این خودروی ساخت چری جعبه دنده‌ای 5 سرعته تعبیه شده است. البته انواع اتومات آن نیز در بازار موجود می‌باشد. دنده اتومات آن CVT بوده که با نیرویی معادل 116 اسب بخار قادر است تا سرعت خودرو را به 185 کیلومتر بر ساعت برساند. اما در نسخه‌های توربو شارژ موجود در بازار چهار سیلندر با ظرفیت 1.5 لیتر تعبیه شده است. این سیلندرها قادرند تا به کمک پیشرانه توربرو توانی معادل 147 اسب بخار را در 550 دور بر دقیقه ایجاد کنند. در این حالت گشتاور موتور معادل 210 نیوتن متر خواهد بود. این خورور آریزو تنها در حالت دنده اتومات به بازار عرضه می‌شود.

با توجه به موارد گفته شده مهم‌ترین تفاوت آریزو 5 معمولی و توربو شارژ در موتور به کار رفته در آن است. البته این تفاوت‌ها محدود به همین موارد نبوده و آپشین‌های دو نوع خودروی ساخت چری نیز با هم تفاوت‌هایی دارد.

3- تفاوت‌های موجود در آپشن:

خودروی آریزو 5 در دو تیپ مختلف به بازار عرضه می‌شود. یکی تیپ اکسلنت و دیگری تیپ لاکچری از ان است. آریزو 5 معمولی در هر دو تیپ گفته شده در بازار موجود است. خودروی آریزو 5 توربو شارژ تنها در تیپ اکسلنت طراحی و به بازار معرفی شده است. تفاوت‌های اصلی در این دو نوع تیپ از آریزونا عمدتا شامل مواردی زیر می‌باشد:

 • رینگ: در نوع اکسلنت 17 اینچ و در نوع لاکچری 16 اینچ ضخامت دارد.
 • لاستیک: در تیپ اکسلنت سایز لاستیک 205.50.17 بوده و در نوع لاکچری 205.55.16 است.
 • سیستم نمایش فشار باد در لاستیک‌ها: نوع لاکچری این آپشن را ندارد.
 • سیستم ترمز EBS : نوع لاکچری فاقد این آپشن است.
 • سیستم‌های ضد لرزشی: این آپشن تنها در نوع اکسلنت در نظر گرفته شده است.
 • خطوط کمکی برای پارک حساس: این آپشن نیز تنها در نوع اکسلنت وجود دارد.

بعد ازر آشنایی با تفاوت‌های بین این دو نوع خودروی چری نوبت به بررسی تفاوت در حس رانندگی با هر یک از آن‌ها می‌رسد.

تجربه رانندگی با آریزو 5 معمولی و توربو شارژ:

فرم فرمان در هر دو نوع این خودروها یک حس و حال هیجان انگیز برای راننده ایجاد می‌کند. فرم صندلی در این خودروها نیز از راحتی خوبی برای رانندگی برخوردار است. از این نظر نسبت به بسیاری از خودروهای داخلی برتری دارد. زمان مورد نیاز برای رسیدن از صفر به صد در آریزو 5 معمولی در حدود 11.5 ثانیه است. اما در آریزو 5 توربو به دلیل اینکه از گیربکش‌های سی وی تی استفاده شده کمی بیشتر طول می‌کشد. اما بعد از سرعت 20 کیلومتر چابکی بیشتری در آریزو 5 توربو احساس می‌شود. سرنشینان عقب در نوع توربو نیز به دلیل وجود سیستم تعلیق مولتی لینک که مستقل کار شده است راحتی بیشتری را تجربه خواهند کرد. این در حالی است که در نوع معمولی آریزو 5 کوبش‌های بیشتری توسط سرنشینان احساس خواهد شد.

نتیجه گیری:

بعد از بررسی تفاوت آریزو 5 معمولی و توربو شارژ اگر تنها یک انتخاب داشته باشیم قطعا نوع توربو شارژ خواهد بود. فاکتورهای از قبیل طراحی هیجان انگیزتر در قسمت بیرونی خودرو و امکانات رفاهی بیشتر از جمله دلایل این انتخاب هستند. سواری نوع توربرو شارژ نسبت به نوع معمولی نرم‌تر بوده و این نیز یکی دیگر از مزایای توربو شارژ می‌باشد. به همین خاطر اگر بودجه کافی برای خرید خودرو را دارید پیشنهاد اول ما به شما قطعا آریزو 5 توربو شارژ خواهد بود. همچنین از نقطه نظر خرید قطعات یدکی و تعمیرات تخصصی نیز با مشکل مواجه نخواهید شد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *